Deník štěňátek / Puppies diary

5.6.2017           30. den

V rámci výběhu mají štěňátka více podnětů k prozkoumávání. Nemají čas tolik trápit Colette jako v ohrádce. Hned je má Collete "raději". Na rozdíl od bytu tráví fenečka se štěňátky více a  více času. Odpoledne začala štěňátka olizovat Colette  koutky úst, čímž ji dráždí k vymrštění potravy. Máme velké štěstí,  naše fenečka má vzácně zachován tento přírodní instinkt. Večeři "vařila" Colette.  Strava, kterou fena vyvrhne, je pro štěňata tím nejlepším. Colette krmíme štěněčími granulemi.

4.6.2017           29. den

Počasí nám přeje, odpoledne štěňátka tráví ve venkovním  výběhu. Prozkoumávání výběhu, a to nejen terénu, ale i hraček, průlezek, domečku, lávky a pelíšků je střídáno jen krmením a spánkem. Colette je střídavě se štěňátky ve výběhu, střídavě s námi na zahradě. Štěňátkům se vyměňuje srst, začíná být pevnější a uhlazenější.

3.6.2017            28. den

A je to. V pozdním odpoledni štěňátka měla svůj první "výlet" za hranice ohrádky, resp. za hranice bytu. První pocity nesmělosti se hned rozplynuly. Všude byla jen zvědavost. U někoho větší, u někoho menší doprovázená bojácností. Jedna velká novinka jak pro Colette, tak pro štěňátka. Colette byla zjevně nešťastná, vůbec se jí nelíbilo, jak se jí štěňátka rozutekla po výběhu. Neutále měla snahu je "snášet" dohromady. Velice rychle však pochopila, že je to naprosto marná snaha. Uspokojila se s dohledem. Štěňátka všetečně pobíhala po výběhu a poznávala a poznávala  .... jen hlad je přiměl k vyhledání Colette. Krmení proběhlo také ve výběhu. Ke spánku byla uložena zpět do ohrádky. Všechna štěňátka usnula během pár vteřinek.  Výlet je opravdu vyčerpal.

2.6.2017            27. den

U štěňátek nelze přehlédnout jejich prudký rozvoj, jejich chuť k učení, k poznávání sebe sama a svých sourozenců, chuť ke hrám. Důležitý je častý kontakt s člověkem, dětmi ... příprava venkovního výběhu dokončena. Už chybí jen štěňátka.

1.6.2017             26. den

U štěňátek je zřejmý jejich průdký  rozvoj, učení a hry.  Intenzivně poznávají sami sebe a své sourozence. Předpovědi počasí jsou pozitivní, žádné velké výkyvy teplot, žádné dlouhodobé intenzitvní srážky - čas pro přípravu venkovního výběhu. Odpoledne je naplněno montáží ... montujeme a montujeme ... připraven altán a oplocení. Vše za asistence Colette, která na vybudování nového "příbytku" pečlivě dohlíží.

Naše sluníčka se mají jak k jídlu, tak k dílu. Příkrm volíme zatím jen cestou dobrůtek😉 sušené psí mléko a piškoty nemají konkurenci. Všechna štěňátka jsou krmena z jedné velké misky. Ranní ostychy a nedůvěra se v průběhu dne rozplývají. Zablekne-li se miska, všichni již vědí, že je čas dobroty. Nezbyde. Jen růžová šibalka má vlastní postup, nejprve si krmením několikrát projde tam a zpět a pak se svorně připojí k ostatním. V zápalu boje není miska ani vidět. Následují hry a zasloučený odpočinek, který si někteří umí doslova užít


30.5.2017          25. den

Období mezi 3. a 7. týdnem se štěňátkům navždy vryje do paměti, určité obrazy a vzorce chování. Štěňátka, která v tomto období budou mít málo kontaktu s lidmi, dětmi a psy, budou navždy plachá a bázlivá, neschopná navazovat kontakty. Intenzivně se připravujeme na návštěvy našich známých, dětí či zájemců o štěňátka. Tyto návštěvy jsou  pro správný rozvoj štěňátek  a jejich socializaci velkým přínosem!

29.5.2017          24. den

Štěňátka se učí úžasnou rychlostí,  procházejí prudkým rozvojem. Projevují se u nich téměř všechny způsoby chování dospělého psa. Okusování, nahánění, šoupání, vrčení, cenění zubů, lovecké i bojové hry, nošení předmětů, zatřepáním kořistí atd. Při vzájemných hrách se učí regulovat sílu kousání a reagovat na bolestivou odezvu sourozenců a okolí. Do her štěňátek se zapojuje starší syn (11 let) i já. Mladšího syna (10. měsíců) už štěňátka doslova přeperou. Ani jeho křik neodradí. V tomto období potřebují štěňátka hodně podnětů nejrůznějšího druhu a manipulaci a hry s člověkem, dětmi.

28.5.2017            23. den

Štěňátka okusují vše, co se jim dostane pod nos, mají již prořezané všechny řezáky a špičáky, nejsou však ještě schopna kousat potravu. K nasycení používají jazyk a lízavé pohyby, proto potřebují kašovitou stravu. Dnes jsme zvádli první přátelskou návštěvu. Colette marně vyhlížela šampionky chovatelské stanice Z Hrošecké stráně ( https://zhroseckestrane.webnode.cz/ )  - Amálku a Carol (bassethound), přišli "jen" chovatelé. Colette se pilně snažila, aby byla středem pozornosti jen ona, nerada se opozornost dělí. Štěňátka před návštěvou intenzivně odpočívala, při návštěvě pak ukázala v plné kráse. Ohrádka je plná dárků - hraček, které štěňátka dostala. Nejvíce bojovnosti projevil pan hnědý - zuřivě hračkami třepe a třepe.

27.5.2017            22. den

Colette začíná kojit ve stoje. Štěňátkům se to moc nezamlouvá, je to pro ně fyzicky náročné. Štěňátka mají "povolené" procházky po bytě, při troše nepozornosti Colette ji doslova přeperou, povalí na zem, hlad je silný rádce, ohrádka neohrádka.  I když má Colette dost mléka, začínáme štěňátka pozvolna přivykat i na jiný druh potravy (piškoty, máčené granule). Piškoty rozhodně vedou.

26.5.2017            21. den

 Všechna štěňátka reagují  na zvukové podněty pohybem celého těla, přikrčením nebo alespoň pohybem uší. Stačí zaťukat na ohrádku a všechna jsou na nohou a zvědavě mě vyhlíží. Štěňátka vyndáváme z ohrádky, aby podnikala zvídavé výpravy po bytě,  jsou již schopna sama se vracet zpět do ohrádky.

25.5.2017            20. den

Štěňátka už mají plně vyvinutý zrak a čich (sluch se stále vyvíjí). Jsou schopna na krátký čas vnímat a seznamovat se s obrazy a pachy širšího okolí pelíšku, vnějšího prostředí, trávou, vodou atd. Silné zvukové podněty stále ještě hlídáme. Štěňátkům se rozšířil jejich denní program -  navzájem si hrají, okusují se, objevuje se u nich první projev loveckého pudu - úchop a zatřepání kořistí. Jejich čas "spánkový" čas se krátí.

24.5.2017            19. den

U štěňátek se otevírají zvukovody a intenzivně se rozvíjí sluch. Je třeba dávat pozor na silné a stresující zvukové podněty. Zahájili jsme socializaci. Těžko říci, kdo koho  napodobuje, jsou chvíle, kdy opravdu nevím, kdo je autorem zvuku, syn či štěňátka. Všichni pískají a výskají.

23.5.2017             18. den

Štěňátka stále intenzivněji vnímají sami sebe navzájem. Rozvoj čichu jim lépe umožňuje hry, jejich vzájemné vnímání. Pozvolna se začíná rozvíjet i jejich sluch. Štěňátka dostala další dárky, tentokrát první hračky. Zatím je používají spíše jako polštáře. Dlouho se však neradovala, Colette jim je majetnicky ukořistila.  

22.5.2017             17. den

Štěňátka začínají měnit srst, vypadává jim ta jemná a hlavně černá srst, pomalu se barevně "pročišťují". Teprve od tohoto dne se začínají  navzájem vnímat. Rozvíjí se u nich čich a schopnost her. Komunikace mezi sourozenci je velmi krátká a intenzivní, i nadále velkou část dne odpočívají. Pan zelený mi byl dnes naprosto vzorným modelem - spolupracoval při ranní hygieně, zkušenosti obratem předával panu oranžovému.

21.5.2017               16. den

U štěňátek se začíná rozvíjet čich. Očichávají vše, co se jim dostane pod nos. Rozvíjí se zvědavost, která je  spojená právě s čichem a rovněž tak pohybová aktivita. Štěňátka se bezcílně pohybují po bedně, přičemž  hlavou nejednou vrážejí do jejích stěn, do sebe navzájem. Odpočinek je i nadále důležitý, není nad pohodu - paní růžová si udělá místo a pohodlí vždy.

20.5.2017              15. den

Štěňata si objevují vlastní končetiny, sourozence a matku. Začínají olizováním a okusování poznávat své bezprostřední okolí. Okusují matčiny uši, ocasy sourozenců apod ... Poprvé se objevuje projev radosti, vrtění ocáskem. Všechno to trvá pouze několik málo sekund (ukořistit fotografii, která vše potvrzuje, je práce pro zkušeného fotogrfa),  velkou část  dne štěňátka prospí.

2. týden života. Celková hmotnost po 2. týdnu - paní žlutá - 1,340 g; paní červená - 1,305 g; pan modrý - 1,420 g; paní růžová - 1,410 g; pan černý - 1,425 g; pan zelený - 1,215 g; pan hnědý - 1,160 g; pan oranžový - 1,315 g.

19.5.2017               14. den

Colette pravidelně kojí cca každé 3 hodiny, v noci se pauzy postupně prodlužují na 4-5
hodin. Štěňátka již mají plně vyvinutou termoregulaci. V noci Colette začíná pomalu opouštět ohrádku mezi kojením a hlídáním štěňátek, odpočívá nedaleko bedýnky. Štěňátka mají velmi ostré drápky, jsou opravdu nenasytná, kojení je pro Colette bolestivé. Pečlivě jsme drápky opilovali. Už po několik dní kojíme "spolu", štěňátka je nutné "usměrňovat". Colette občas kojí v sedě. Smutný pohled Colette mluví za vše "jedna velká dřina". Ani nadále nejsou štěňátka přikrmována. Štěňátka se navzájem poznávají.

18.5.2017               13. den

Nekoordinovaný pohyb štěňátek se postupně mění v chůzi, časté jsou hlasové projevy - vrčení (modrý pejsek si asi myslí, že štěká). Nadále se u štěňátek vyvíjí zrak a sluch. Pan modrý a paní růžová jsou opět v předu - překonali první překážku, utíkají z porodnice - čas na zmenšení průlezu (přidáváme první prkénko).

17.5.2017               12. den

Štěňátka postupně otevírají očí, plně vyvinutý zrak však ještě nemají. Většina štěňátek má otevřené oči a reaguje na světlo, neznamená to však, že už vidí. S velkou omluvou štěňátkům - štěňátka mají "připitomělý" výraz. Jeden by si mohl myslet, že jde o vývojovou vadu.

16.5.2017               11. den

Paní červená se jako první štěňátko "podívala" na svět. Štěňátka se začínají hlasově projevovat, nejčastěji to bývají hlasové projevy nevole (zejména paní žlutá), ale i projevy "vůle" (pan oranžový neustále spokojeně vrní). U některých štěňátek se objevuje tzv. škytavka.

15.5.2017              10. den

Některá štěňátka - zejména pan modrý a paní růžová zjistili, že mají ručičky a nožičky - pozorujeme první nekoordinované pokusy o chůzi a kotrmelce. Zřejmě nejsou všechna štěňátka ve vrhu stejně stará. U štěňátek může být věkový rozdíl až několik dní. Je to
dáno postupným uvolňováním a dozráváním vajíček a následně postupným oplodněním
v těle feny.

14.5.2017              9. den

V chování štěňátek začíná docházet k drobným změnám, štěňátka celý den střídavě spí, sají a
s pomocí Colette se vyprazdňují. Kojena jsou cca každé 3 hodiny, i v noci. Colette sem tam už opustí bedničku, aby se natáhla, napila. Nenechává však štěňata dlouho sama.

13.5.2017              8. den

Malá zakázka, jak štědrá příroda byla, jak krásně barevná štěňátka nám naštědřila.

12.5.2017              7.den

Naše sluníčka slaví malé životní jubileum, 1. týden života. Všechna štěňátka dostala dárek - svůj první obojek. Přestože byl výběr velký, jedna barvička nám chyběla, z pana bílého jsme rázem udělali pana modrého, moc mu to sluší. Týdenní přírůstky ... paní žlutá - 0,435 g; paní červená - 0,390 g; pan modrý - 0,360 g; paní růžová - 0,405 g; pan černý - 0,435 g; pan zelený - 0,370 g; pan hnědý - 0,405 g; pan oranžový - 0,370 g. Celková hmotnost po 1. týdnu - paní žlutá - 0,940 g; paní červená - 0,885 g; pan modrý - 0,960 g; paní růžová - 0,945 g; pan černý - 0,995 g; pan zelený - 0,835 g; pan hnědý - 0,855 g; pan oranžový - 0,925 g. Žádní hubeňouři to nejsou, pěkní "štuclíci".

11.5.2017              6.den

V chování štěňátek prozatím nedochází k výrazným změnám, štěňátka celý den střídavě spí, sají a vyprazdňují se s pomocí Colette.

10.5.2017             5. den

V tomto období nejsou u štěňátek v chování žádné výrazné změny. Pupečníkový pahýl už odpadl všem štěňátkům. Žádné štěňátko nevyžadovalo v tomto směru zvláštní pozornost. Štěňátka celý den spí a sají. Stolici mívají jen velmi sporadicky, téměř vše mateřské mléko spotřebovávají na růst. Štěňátka pozvolna každým dnem přibírají na váze. Colette se stará o čistotu štěňátek, o čistotu bedýnky se staráme společnými silami. Colette opouští štěňátka jen na čas venčení.

8.5.2017

Malá ukázka našich sluníček Podorlicka - stáří 3 dny (nar. 6.5.2017)

8.5.2017

Když se daří, tak se daří... musíme se pochválit ... příroda nám byla nakroněna, má velká přání a modlitby byly vyslyšeny ... teď vůbec nechci být skromná ... dnes byla provedena kontrola vrhu. Děkuji Gabriele Cagalové za milá slova, která jsem moc toužila slyšet. Byla to ta nejkrásnější odměna. Všechna psí miminka jsou ZDRAVÁ, ČILÁ a VÝTEČNĚ PROSPÍVAJÍ. Trocha lítosti však je, jeden chlapeček má "kosmetickou" vadu - tři korunky, ale jinak je moc krásný. Máme doma uzlíček "blech", bytem se rozléhá knikání, mlaskání, škytání, ale momentálně to jsou ty nejkrásnější zvuky. Mimo jiné ... Colette South Moravia už není žádnou maminkou čekatelkou, ale vzorně pečující a hrdou maminkou. Instinkty matky pečovatelky se lehce opozdily :-( ale už se s Colette našly. Štěňátka neměla žádný váhový úbytek. Colette South Moravia je naprosto svěží, plná energie, kdejaká maminka by ji mohla závidět figuru (... třeba já ;-) Moji snahou je odchovat štěňátka nejen fyzicky zdravá, ale i psychicky vyrovnaná. Budu dělat vše proto, aby byla dobře připravená na soužití s novými majiteli. Byla bych moc ráda, aby štěňátka byla tak hezká, jako jejich rodiče. V každém případě to budou perfektní společníci, kteří budou svoji rodinu milovat celým svým psím srdcem jako Colette a Bakari milují své rodiny (jedna štípaná pusu pro Bariho, má být na co hrdý).

6.5.2017; čas 8.30 hod.

Odjíždíme na veterinu pro odbornou pomoc. Po narození šestého štěňátka dlouhé čekání, čekání, které nevěstilo nic dobrého. Nejen Colette docházely síly (mnou probdělé dvě noci si braly svoji daň). Dle ohmatu břicha Colette bylo zřejmé, že by měl porod ještě pokračovat, další štěňátka chtěla na svět.  Přes snahu Colette se však nedařilo. Přidaly se porodní komplikace. Další dvě štěňátka se narodila až za odborné pomoci veterináře, věděl kam "sáhnout". I poslední dvě štěňátka - páni kluci - měli obrovskou chuť žít a jsou to velcí bojovníci. Naše rodina se rozrostla o osm psích miminek - tři fenečky a pět pejsků.

pan hnědý, 9.42 hod.; 0,450 gramů

pan oranžový; 10.05 hod.; 0,550 gramů

6.5.2017; čas 7.00 hod.

Už máme šest sluníček, 3 fenečky a 3 pejsky.

paní žlutá; 1.48 hod.; 0,585 gramů

paní červená; 2.24 hod.; 0,495 gramů

pan bílý; 2.57 hod.; 0,600 gramů

paní růžová; 3.54 hod.; 0,540 gramů

pan černý; 4.25 hod.; 0,560 gramů

pan zelený; 5.08 hod.; 0,465 gramů


6.5.2017; čas 1.48 hod.

První štěňátko se podívalo na svět, je to fenečka, paní žlutá, váha 0,585 gramů

5.5.2017  60 den březosti; čas 21.00 hod.

teď... právě teď se naše sluníčka rozhodla podívat konečně na svět.  Colette má silné bolesti, rychleji a rychleji dýchá, kňučí, naříká. K porodu vše připraveno. Snažím se jí být nápomocna, jak nejlépe mohu, zachovávám ledový klid.

5.5.2017   60 den březosti; čas 19.00 hod.

Colette South Moravia má první bolesti,  silně neklidná, třese se, často se otáčí k břichu, vstává a lehá si, hrabe a hrabe. V očích má spoustu otázek.  Často se dožaduje venčení, občas zakňučí a zrychlené dýchá

5.5.2017   60 den březosti

Colette South Moravia je připravena na porod. Už je to opravdu otázka jen několika málo hodin. Colette je hodně neklidná, domáhá se mé naprosté přítomnosti a tělesného kontaktu. Připravená porodnice o rozměrech 1,5 x 1,5 metru se zdá být malá, hrabe a hrabe. Colette si olizuje  rodidla a mléčnou žlázu, hledá místo na porod. Úplně přestala jíst. Colette se mění před očima, propadly ji břišní stěny nad slabinou, zplošťily se partie
mezi sedacími hrboly, pochvu má zduřelou, objevuje se průhledný hlenovitý výtok,
mléčná žláza je zarudlá a zduřelá, viditelné jsou první kapky mléka.


4.5.2017   59 den březosti

... a je hůře a hůře, únavy je více a více. Colette South Moravia je však hrdou matkou čekatelkou. Foto pořád ještě zvládá. Pomalu, ale jistě se připravuje na porod. Je neklidná,
začíná hrabat, omezila příjem stravy, začínáme měřit tělesnou teplotu

3.5.2017    58 den březosti

Colette je unavená, už žádná procházka, jen odpočinek a malé pozování pro foto.

1.5.2017      56 den březosti

Konečně sluníčko, přestože Colette hodně odpočívá, procházkou rozhodně nepohrdne. I na koupání přišlo. K porodu vše připraveno.

30.4.2017   55 den březosti   U štěňátek  začíná probíhat kalcifikace zubů.  Štěňátka jsou velká  cca 14-15cm. Colette často odpočívá, pud matky je silnější než pud lovce, žádné prudké pohyby, skoky.

29.4.2017   54 den březosti  Odpočinku bylo dosti, všeho s mírou, zvládly jsme návštěvu i procházku.

27.4.2017    52 den březosti

Colette se nám viditelně zvětšuje. Často odpočívá. V domácím prostředí byla porodnice pro Colette poměrně velkým oříškem. Takový divný kus nábytku, ve kterém se nehodlala rozhodně zdržovat. Vždycky jsem si přála spát v dřevěné ohrádce. Věnovala jsem Colette dvě noci a důvěra byla na světě. Se svojí troškou do mlýna přispěl i mladší syn. Ve svých devíti měsících je velkým cestovatelem bytem. Těžko říci, kterého před kým je nutné chránit. Rozhodně si nemají co vyčítat. Colette velice rychle pochopila, že porodnice je momentálně jediné místo, tam se před ním může schovat. Ohrádku nepřeleze. 

25.4.2017    50 den březosti

Vyrazily jsme hledat sluníčko, které obě tam moc milujeme a které nám tolik chybí (pampeliškám taky, je jich tak málo) .

23.4.2017    48 den březosti 

Porodnice připravena

22.4.2017    47 den březosti

U štěňátek probíhá osifikace (kostnatění) pánve a roste srst. Štěňátka jsou velká cca 9cm. Colette se nám viditělně zvětšuje. Většinu času tráví péčí o sebe, vylizuje se, její mléčné žlázy se jí stále více zvětšují. Připravujeme bedýnku - porodnici. S pokorou a radostí očekáváme narození našich "sluníček".

18.4.2017     43 den březosti

Štěňátka se dají nahmatat, určit počet je pro nás však náročné. U štěňátek probíhá osifikace páteře a prstů (kostnatění). Děloha zabírá už 2/3 břišní dutiny, krmná dávka je rozdělena na  3x denně v menších dávkách, celkové množství krmení zvýšeno o 20% oproti původní (před těhotenstvím). Začínají se zvětšovat mléčné žlázy a srst kolem bradavek vypadává. Snažíme se Colette nedovolit příliš prudké a namáhavé pohyby či skoky.

15.4.2017    40 den březosti

V tomto období mají štěňátka už založené prakticky všechny vnitřní orgány. Probíhá osifikace páteře a prstů. Oči jsou zavřené. Velikost štěňátek je cca 6,5cm.

11.4.2017     36 den březosti

Colette začíná mít zvýšenou chuť k jídlu. Přecházíme na krmení pro březí feny (bohatší na proteiny), objem krmení zvýšen cca o 10%. Krmná dávka je rozdělena na 2 x denně.  Fena není překrmována. Štěňátka nabírají na intenzitě růstu, probíhá osifikace kostí, lopatky. Začíná u nich růst srst, diferencují se pohlavní orgány a dokončuje se vývoj ostatních orgánových systémů. Velikost štěňátek je cca 3,5 cm.

7.4.2017     32 den březosti

Colette se nachází přibližně v polovině těhotenství. Embrya se mění v plody a dosahují 20% porodní váhy.